Pridajte sa!

Schválené nové investície v oblasti dopravy a kultúry na Kysuciach

Schválené  nové investície v oblasti dopravy a kultúry na Kysuciach

Žilinský samosprávny kraj pokračuje v trende minulého programového obdobia a získava financovanie projektov v oblasti dopravy i kultúry v rámci cezhraničnej slovensko-poľskej a slovensko-českej spolupráce. Aktuálne monitorovací výbor schválil žiadosti ŽSK vo výške 4,9 mil. eur na rekonštrukcie ciest na Kysuciach a Orave. 

Ide o úseky na ceste Čadca – Makov – Podvysoká a Čadca – Makov – Vysoká nad Kysucou, v rámci ktorých župa obnoví aj osem mostov v obciach Vysoká nad Kysucou, Nižný Kelčov, Staškov a Raková. Spolufinancovanie schválila EÚ aj na modernizáciu cesty a mosta v smere z Vitanovej na Oravice. „V minulom období bola Žilinská župa lídrom v čerpaní eurofondov. Robíme všetko preto, aby sme si túto pozíciu udržali a dostali do nášho územia čo najviac financií. Projekty podávame nielen my ako župa, ale tiež obce a mestá, investície teda prúdia do všetkých našich regiónov,“ informoval predseda ŽSK Juraj Blanár.

Medzi očakávané projekty patria rekonštrukcie oravských ciest. „Teší ma, že popri opravách z našich zdrojov môžeme na Orave realizovať aj modernizácie spolufinancované z eurofondov. Okrem najnovšie schválených projektov, sme boli úspešní aj na cestách v smere na Lokcu, Zákamenné a Oravskú Lesnú, zo Zákamenného cez Novoť až po štátnu hranicu s Poľskom a zároveň sme získali financie i na opravu mostov v Krušetnici a Lokci,“ uviedol J. Blanár. Podľa jeho slov sa však obnoví napríklad aj cesta do Geoparku Megoňky na Kysuciach.

Úspešným príkladom čerpania eurofondov v Žilinskom kraji sa za posledné roky stal tiež hrad Budatín. Aj v novom programovom období už župa získala investície pre jeho pokračujúcu obnovu. „Zrekonštruujeme hospodársku budovu a ďalšie vnútorné priestory hradu. Otvoríme tu najväčšiu expozíciu drotárstva na svete,“ doplnil žilinský župan. Eurofinancie chce ŽSK využiť pri budovaní cyklotrasy v smere z Budatína na Vodné dielo po ľavej strane Váhu či otvorení unikátnej železničky v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Medzi projektmi, ktoré kraj pripravuje do nadchádzajúcich výziev, je podľa slov J. Blanára aj realizácia predĺženia trate obľúbenej železničky v Skanzene vo Vychylovke, obnova najstaršej Lesníckej školy v Liptovskom Hrádku i renesančného kaštieľa v Divinke.Reaguj!
Najnovšie v kategórii

NÁDEJNÍ KYSUCKÍ MODERÁTORI SÚŤAŽILI O KYSUCKÝ MIKROFÓN 2017

V Čadci na regionálnej a v Žiline na krajskej úrovni.

Na Kysuciach hniezdi niekoľko párov orla skalného, populácia ohrozeného dravca sa stabilizovala

Na Slovensku žije v súčasnosti asi 140 párov predtým kriticky ohrozeného orla skalného BRATISLAVA 14. októbra (WebNoviny.sk) – Populácia ohrozeného orla skalného na Slovensku sa stabilizovala a postupne sa aj mierne zvyšuje. Na svojej stránke o tom informuje Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) a pripomína, že v polovici 90. rokov bol orol skalný zapísaný

Únik plynu v rodinnom dome v obci Rudina si vyžiadal jednu obeť

V rodinnom dome obci Rudina unikal plyn. BRATISLAVA/KYSUCKÉ NOVÉ MESTO 10. októbra (WebNoviny.sk) – Jednu obeť si vyžiadal únik plynu v rodinnom dome v obci Rudina v okrese Kysucké Nové Mesto. Na mieste zasahovali hasiči. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasková z Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), v dome boli tri osoby, jednu sa ani